دانلود pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا آلبر کامو
مسیر فعلی شما در سایت دهکده دانلود بخش دانلود کتاب :
دانلود کتاب-->>> دانلود رایگان کتاب-->>> دانلود نمایشنامه دانلود فیلمنامه-->>> دانلود pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا آلبر کامو

دانلود pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا آلبر کامو

 • نام کتاب : نمایشنامه کالیگولا
 • ژانر کتاب : دانلود نمایشنامه دانلود فیلمنامه
 • نام نویسنده : آلبر کامو
 • مترجم کتاب نمایشنامه کالیگولا : ابوالحسن نجفی
 • سایز کتاب نمایشنامه کالیگولا : 2 مگابایت
 • نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
 • زبان کتاب : فارسی
 • تاریخ درج : 2021-12-19 01:00:04
 • تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:10:08
 • منتقد و ارسال شده به وسیله : یاشار ایوبی
 • امتیاز منتقد به نمایشنامه کالیگولا : 7

با سلام شما بازدید کنندگان به قسمت دانلود کتاب خوش آمدید
امروز برای شما pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا به صورت رایگان مهیا کردیم این پست مربوط به pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا آلبر کامو هستش pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا تاثیر آلبر کامو هستش با ابزار چستجو سایت کتاب و یا مجلات مربوط به آلبر کامو برای خودتون ذخیره نمایید
pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا یکی از pdf کتاب های خیلی دلبرا و جالب هستش pdf کتاب نمایشنامه کالیگولا در قسمت نمایشنامه برای دانلود گذاشته شده

نمایشنامه کالیگولا اثر آلبر کامو

دانلود کتاب کالیگولا این نمایشنامه بر پایه زندگی کالیگولا، سومین امپراتور روم نوشته شده‌است که در ۲۱ سالگی بر تخت امپراتوری نشست و در سال ۴۱ میلادی کشته شد. البته آلبر کامو نیز برداشتی ویژه از زندگی این امپراتور جوان داشته‌است.
نمایش نشان می‌دهد که کالیگولا، امپراتور جوان رومی، با مرگ خواهرش، دروسیلا، که معشوقه‌اش نیز بود گرفتار پریشان‌احوالی می‌شود. در بیان حوادث از دیدگاه کامو، کالیگولا نهایتاً به‌طور عمد زمینه قتل خود را فراهم می‌کند. پس از مرگ خواهر، کالیگولا که به حقیقت مرگ آگاه شده، حکومت وحشت را آغاز می‌کند: مرگ سایه خود را بر سر اطرافیان کالیگولا می‌گستراند. دیگر هیچ‌کس، جز تنی چند که با راستی زندگی می‌کنند بر شخصای خود ایمن نیست. کالیگولا که اینک قدرت مطلق در اختیار اوست با پوچی درمی‌افتد.
هربار که ابرمردی بر تخت می‌نشیند محنت و آزمون بزرگی برای خلق آغاز می‌شود. غرض آن نیست که کالیگولا با هیتلر مقایسه شود چرا که کالیگولا حتی مستبد هم نیست: «مستبد کسی‌است که ملت‌ها را فدای عقایدش یا جاه‌طلبی‌اش می‌کند.» بااین‌تمام، گرچه زیر بار چندین جنگ نرفته‌است، گرچه پیروزی و فتح را به سخریه می‌گیرد، در آخر او هم کاری جز جنایت نمی‌کند. البته جنایتی «هنرمندانه». قتل که در دید او یکی از شاخه‌های هنرهای زیباست نتیجه منطقی، و نیز حقیرانه ستیز با مطلق است.

کتاب پیشنهادی : '. دانلود pdf کتاب در تو در تو آلن رب گری یه .'


خلاصه کتاب کتاب کالیگولا نوشته‌ی آلبر کامو برای نخستین بار در سال 1938 منتشر شده است. نخستین اجرای آن بر روی صحنه اما در سال 1945 بود. انتشارات مجبد ناشر این کتاب درباره نمایشنامه کالیگولا مینویسد:« شگفت‌آور است که امپراتوری رُم با آن‌تمام عظمت، با آن‌تمام فرهنگ و تمدن، با بنیاد نهادن حکومت دمکراسی جهان، بارها خود را دست‌وپا بسته در اختیار خونخواران وحشی و دیوانه‌ای نظیر نرون، کالیگولا – جوانی روان‌پریش، خودستا، بی‌ رحم و آدمکش و غیره گذاشته است. ولی کامو در این نمایشنامه و با برگزیدن صحنه‌هایی چند از دوران حکم‌روایی کوتاه کالیگولا، همان خط سیر فکری خودش را دنبال می‌کند، یعنی جنگیدن با ظلم و زور و استبداد. راهی که در طول زندگی کوتاهش یک لحظه ترک نکرد و در همۀ آثارش آن‌ را منعکس کرد.
قسمتی از متن کتاب نخستین سناتور: باز هم خبری نیست. سناتور سالخورده: نه صبح خبری بود و نه عصر. دومین سناتور: از سه روز پیش هیچ خبری نداریم. سناتور سالخورده: پیام رسان ها می روند، پیام رسان ها برمی گردند. سری تکان می دهند و می گویند: «هیچی. » دومین سناتور: سرتاسر دشت تحقیق شده، هیچ کاری نمی شود کرد. نخستین سناتور: چرا پیشاپیش بایست بی قرار شویم؟ صبر کنیم. شاید همان طور که رفته همان طور هم برگردد. سناتور سالخورده: دیدمش که از کاخ بیرون رفت. نگاه عجیبی داشت. نخستین سناتور: من هم آن جا بودم و از او پرسیدم چه اش شده. دومین سناتور: پاسخی داد؟ نخستین سناتور: فقط یک کلمه « هیچی. »
هلیکن، درحالی که دارد پیاز می خورد، وارد می شود. دومین سناتور: ( همچنان عصبی. ) این وضع بی قرار کننده است. نخستین سناتور: سخت نگیرید، تمام ی جوان ها این طوری هستند. سناتور سالخورده: البته، با بالارفتن سن، این ها تمام فراموش می شوند. دومین سناتور: این طور تصور می نمایید؟ نخستین سناتور: دلگرمیوار باشیم فراموش کند. سناتور سالخورده: البته، آدم یکی را که از دست می دهد، درعوضش ده تا نمایان می کند. هلیکن: چه نوع به این فکر افتادید که پای عشق در میان است؟ نخستین سناتور: فکر می نمایید چه دلیل دیگری داشته باشد؟
هلیکن: شاید مسئله کبدی یا خیلی ساده انزجار از هر روز دیدن قیافه ی شما. آدم هم دوره ای هایش را اگر گهگاه قیافه و دک و پوزشان را تغییر دهند، مناسبتر قادراست تحمل شان کند. ولی نه، چیزی عوض نمی شود، همان آش است و همان کاسه. سناتور سالخورده: من ترجیح می دهم پای عشق و عاشقی درمیان باشد. این طوری رقت انگیزتر است.  هلیکن: به ویژه خاطرجمع تر. خیلی خاطرجمع تر. این مریضی ایست که نه خردمند می شناسد و نه احمق.  نخستین سناتور: در هر صورت، غم و غصه ها خوشبختانه ابدی نیستند. شما قادر هستید بیش تر از یک سال رنج ببرید؟
دومین سناتور: من یکی که نه.  نخستین سناتور: هیچ کس چنین قدرتی ندارد.  سناتور سالخورده: زندگی ناامکان پذیر خواهد شد.  نخستین سناتور: درست شناسایی دادید. ببینید، من سال گذشته همسرم را از دست دادم. خیلی گریه کردم و بعد یادم رفت. گهگاه گرفتار رنج می شوم. ولی به طور خلاصه، ارزشی ندارد.  سناتور سالخورده: طبیعت خیلی کارها می کند، خیلی زخم ها را جوش می دهد. هلیکن: با این تمام، زمانی به شما نگاه می کنم، این احساس را دارم که در مورد شما در کارش موفق نبوده.
نقد کتاب کالیگولا زمان تولد کالیگولا، حکومت آگوستوس، اولین امپراطور روم آخرین نفس‌هایش را می‌کشید. با امپراطوری آگوستوس، ‏دوره‌ی جدیدی از امپراطوری روم آغاز شده بود؛ دوره‌ای که قدرت به دست یک نفر افتاد. در همین دوره‌ جدید بود که حکومت روم به دورانی پرتلاطم فرورفت. تیبریوس، بچهخوانده‌ آگوستوس رغبت ‏چندانی به امپراطوری نداشت. در حقیقت وارثان تخت پادشاهی نوه‌های نوجوان آگوستوس بودند که هر ‏دوی آن‌ها پیش از خود آگوستوس از دنیا رفتند. تیبریوس بی‌میل به‌عنوان بچه و وارث برحق پذیرفته شد؛ پس او بایست برادرزاده‌ی ‏خود، ژرمنیکوس را به بچهی قبول می‌کرد تا کسی از تبار خانوادگی نسل امپراطوری را دنباله بدهد؛ و خود نیز پس از ‏مرگ آگوستوس، تاج سلطنت را بر سر گذاشت.
زمانی که آگوستوس روز ۱۹ آگوست سال ۱۴ م از دنیا رفت، تیبریوس قدرت را قبضه کرد و ‏ ژرمانیکوس را به ایالت‌های شرقی فرستاد.‏ ژرمانیکوس، گایوس ۳ ساله را همراه خود به لشکرکشی‌هایش می‌برد. گایوس سرباز کوچک وفادار ‏لشکر بود و لقب کالیگولا از همان‌جا شکل گرفت. کالیگولا با لباس‌ رزم و چکمه‌های کوچک خود که در میدان‌های جنگ می‌پوشید، بدل به سمبل خوش‌یمنی لشکریان شده بود. ولی در سال ۱۹ م ژرمانیکوس به‌سختی مریض شد و اندکی بعد درگذشت. سوئتونیوس، یکی مورخان بنام روم باستان و نویسنده زندگی‌نامه کالیگولا که به باور خیلیی داستان‌های نفرت‌انگیز امپراطور آینده پرداخته او بوده‌اند، عقیده داشت که ژرمانیکوس به دستور ‏تیبریوس مسموم شده بود؛ چرا که تیبریوس از اینکه او بعدا به رقیب سیاسی او بدل شود در ترس بود.

شاید به این کتاب ها نیز دلبسته باشید:

 • روزگار سپری شده مردم سالخورده جلد اول
 • روزهای برمه
 • کلیدر جلد هشتم
قسمت دانلود کتاب ما رجوع نمایید تمام کوشش ما قرار دادن مطالب سودمند خواهد بود
ممنون میشم ایده های خودتون رو برای نمایشنامه کالیگولا سایت کتاب قرار بدید
 • جدیدترین زمان به روز رسانی عبارت است از : 1402/4/23 یا جمعه بیست و سه تیر هزار و چهارصد و دو است

 • برچسب ها

  آخرین کتاب های مشابه در دسته بندی دانلود نمایشنامه دانلود فیلمنامه

  دانلود pdf کتاب نمایشنامه کرگدن  اوژن یونسکو
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:45:08
  نام نویسنده :  اوژن یونسکو
  تعداد صفحهات نمایشنامه کرگدن : 201صفحه
  مترجم کتاب نمایشنامه کرگدن : جلال آل احمد
  سایز کتاب نمایشنامه کرگدن : 1.8 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  دانلود pdf کتاب ژان مقدس کشتارگاه ها برتولت برشت
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:40:10
  نام نویسنده : برتولت برشت
  تعداد صفحهات ژان مقدس کشتارگاه ها : 152صفحه
  مترجم کتاب ژان مقدس کشتارگاه ها : ابوالحسن ونده ور
  سایز کتاب ژان مقدس کشتارگاه ها : 3.2 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  دانلود pdf کتاب  هیاهوی بسیار برای هیچ  ویلیام شکسپیر
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:35:05
  نام نویسنده :  ویلیام شکسپیر
  تعداد صفحهات  هیاهوی بسیار برای هیچ : 113صفحه
  مترجم کتاب  هیاهوی بسیار برای هیچ : عبدالحسین نوشین
  سایز کتاب  هیاهوی بسیار برای هیچ : 2.2 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  دانلود pdf کتاب نمایشنامه ننه دلاور و فرزندان او برتولت برشت
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:30:06
  نام نویسنده : برتولت برشت
  تعداد صفحهات نمایشنامه ننه دلاور و فرزندان او : 185صفحه
  مترجم کتاب نمایشنامه ننه دلاور و فرزندان او : مصطفی رحیمی
  سایز کتاب نمایشنامه ننه دلاور و فرزندان او : 2.6 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  دانلود pdf کتاب  سیاه زنگی ها  ژان ژنه
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:25:08
  نام نویسنده :  ژان ژنه
  تعداد صفحهات  سیاه زنگی ها : 106صفحه
  مترجم کتاب  سیاه زنگی ها : دکتر احمد کامیابی مسک
  سایز کتاب  سیاه زنگی ها : 2.8 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  دانلود pdf کتاب  دوشیزه خانم تاکنا  ماریو بارگاس یوسا
  تاریخ بروزرسانی : 2023-07-14 19:20:06
  نام نویسنده :  ماریو بارگاس یوسا
  تعداد صفحهات  دوشیزه خانم تاکنا : 108صفحه
  مترجم کتاب  دوشیزه خانم تاکنا : آزاده آل احمد
  سایز کتاب  دوشیزه خانم تاکنا : 1.7 مگابایت
  نوع فایل دانلودی : فایل pdf و یا zip شده میباشد
  • کتاب های ویژه
  • جدیدترین ها
  • آخرین نظرات
  عشق به کتاب

  عشق به کتاب

  امید داریم از ما راضی باشید دانلود pdf کتاب- دانلود کتاب

  توضیحات

  توضیحات

  بخش های مهم سایت

  تماس با ما

  تماس با ما

  از طریق قرار دادنپیام در تلگرام با ما در ارتباط باشید آیدی : yashar_0007 با ما در ارتباط باشید

  سوال امنیتی : حاصل جمع 1+1+3 چند است